Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, niedawno przekazał 30 ETH (około 113 tysięcy dolarów) na wsparcie obrony prawnej twórców Tornado Cash, Alexeya Pertseva i Romana Storma.

Ale od początku.

W 2019 r został oddany do użytku Tornado Cash-  mieszalnik kryptowalut oparty na blockchainie  Ethereum, który umożliwia użytkownikom anonimowy przesył ETH. Takie ‘mieszalniki, czy też inaczej młynki są wykorzystywane również i dla blockchaina bitcoina . W portfelach Samourai Wallet  czy też Wasabi Wallet jest dodana taka funkcjonalność Oprócz tego zdecentralizowane protokoły JoinMarket czy tez CoinShuffle dają możliwość  zwiększenia prywatyzacja przesyłu BTC. W 2022 r  platforma Tornado Casch  znalazła się pod lupą i została objęta sankcjami przez rząd USA w 2022 roku za rzekome wykorzystywanie do prania brudnych pieniędzy, 10 sierpnia 2022 w Amsterdamie został osadzony w areszcie Alexey Pertsev. –główny programista. Za to tylko że współuczestniczył w napisaniu DAapps’a (zdecentralizowanej aplikacji) która została zapisana na blockchainie Ethereum . Przypomnę pokrótce jak działają zdecentralizowane  blockchainy w tym  Ethereum . Zapisany na nim DApps czy Smart Contracts jest jak wszystko na zdecentralizowanym blockchainie  niemodyfikowalny. Więc z tej perspektywy Blockchain jest uniwersalnym źródłem PRAWDY. Jakże deficytowej wartości w obecnej cywilizacji. 23 sierpnia 2023  Roman Storm współtwórca projektu, został aresztowany  w stanie Waszyngton i zwolniony za kaucją dzień później. Reasumując aresztuje się ludzi za napisanie aplikacji która działa od 2019 r w przypadku Alexeya głównego programisty bez postawienia mu zarzutów. Człowiek siedział 9 miesięcy w areszcie, potem w areszcie domowym, aby w 2024 r w maju, usłyszeć wyrok że zostaje skazany na 5 lat i 4 miesiące za współudział w praniu brudnych pieniędzy. Można by równie dobrze posadzić w areszcie twórcę noża bo ktoś komuś poderżną gardło nożem.  Jego aresztowanie i proces wywołały duże kontrowersje w społeczności kryptowalutowej, podnosząc pytania o odpowiedzialność programistów za wykorzystanie ich kodu przez osoby trzecie. Dla każdej zdrowo rozsądkowo myślącej osoby jasnym jest że tego typu rozwiązania które zwiększają naszą prywatność i anonimowość na blockchainie są jak sól w oku dla tych którzy opierając kreowanie tej cywilizacji na kłamstwie  chcą mieć wszystkich pod totalną czytaj totalitarną kontrolą. Kolejnym dobitnym tego przykładem jest np. delistowanie projektu Monero na zcentralizowanych giełdach krypto. Dzieje się to oczywiście nie samoistnie tylko pod presją. Monero przypomnę jest  pierwszym projektem  który daje pełną anonimowość transakcji.

Donacja Buterina podkreśla jego zaangażowanie w kwestie prywatności w przestrzeni kryptowalutowej oraz wsparcie dla twórców Tornado. Taka postawa uważam, że w pełni zasługuje na szerszą popularyzacje co staram się niniejszym wpisem czynić.     

Przy tej okazji,  pragnę  przypomnieć że  nasz kantor prowadzi wymianę BTC, USDT, ETH , czy tez BNB na PLN . Lub odwrotnie, możesz  zakupić te kryptowaluty za PLN . Reklamując się jako mobilny kryptokantor na śląsku możemy dojechać do klienta pod wskazany przez niego adres przy kwocie transakcji pow. 10 tyś PL. W promieniu 30 km od Katowic robimy to bezpłatnie. No i ważna myślę informacja . Weryfikacje tożsamości robimy dopiero przy transakcjach przekraczających 15 tys EUR