W niniejszym materiale postaram się przybliżyć temat sposobu przechowywania kryptowalut. Przedstawię podział portfeli kryptowalutowych. Liczę że będzie pomocny w ew. doborze portfela. Pierwszy podział odnosi się do sposobu przechowywania klucza prywatnego do portfela
Portfel kastodialny (niepolecany) :
Portfele kastodialne są zarządzane przez podmioty trzecie, takie jak giełdy kryptowalutowe lub instytucje finansowe. To oznacza, że klucze prywatne są przechowywane przez tę trzecią stronę, co daje im kontrolę nad Twoimi środkami. Jest to wygodne dla inwestora i zarazem niebezpieczne. Zazwyczaj portfele kastodialne oferują wsparcie techniczne, co ułatwia korzystanie z nich dla mniej doświadczonych użytkowników. I to chyba jedyna ich zaleta.
Portfel niekastodialny (polecane) :
Użytkownik ma pełną kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi. A tym samym jest panem swoich pieniędzy. Musi samodzielnie zarządzać swoimi kluczami prywatnymi i pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Tutaj znowu warto przypomnieć . Klucz prywatny czy też inaczej, seed albo inaczej, ziarno odzyskiwania (tożsame pojęcia) trzymamy na przynajmniej dwóch kartkach papieru które trzymamy w 2 różnych miejscach. Nie trzymamy na nośnikach które są wpięte do internetu.
Reasumując jeśli chcesz być wolnym człowiekiem i w miarę niezależnym finansowo , bez ryzyka że ktoś zblokuje ci twoje pieniądze jak to się dzieje w tradycyjnej banksterce , bo Pan prokurator , pan komornik , albo ktoś z banku coś zauważył i uważa że trzeba zablokować do wyjaśnienia to zapomnij o portfelach kastodialnych .Chcąc być za pan brat z prawdziwym rynkiem krypto opartym na ideach wolnościowych gdzie ty jesteś Panem i tylko Ty swoich finansów, tylko portfel NIEKASTODIALNY .
Kolejny podział portfeli wg sposobu przechowywania środków to
Portfele papierowe paper wallet najstarsze portfele które sporadycznie są jeszcze wykorzystywane . Są odporne na ataki hackerskie i to chyba ich jedyna zaleta.
Portfele desktopowe i mobilne to kolejna, najbardziej rozpowszechniona grupa portfeli które możemy instalować na komputerach i/lub na smartfonach. Jeśli instalujemy na smartfonie zwłaszcza z androidem to warto zadbać o program antywirusowy . Zdecydowanie mniej popularne są te programy antywirusowe na smartfony w stosunku do tych na komputery ale jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania naszych kryptowalut to warto taki program sobie zainstalować.
Możemy w tej obszernej grupie jeszcze bawią się w klasyfikacje wyróżnić podgrupę. Czyli :
Multiportfele dedykowane do przechowywania wielu rożnych tokenów, np exodus wallet, atomic wallet, trust wallet, elektrum wallet , coinomi wallet ,coins wallet itd. Można tu jeszcze dodać że niektóry z tych portfeli mają zaimplementowane dodatkowe funkcjonalności jak np. staking albo możliwość wymiany tokenów, czyli własną prostą giełdę jak np. exodus, coins wallet.
Druga podgrupa to portfele dedykowane tylko jednej kryptowalucie czyli tworzone przez konkretny projekt dla swojej kryptowaluty albo dla całego ekosystemu. Np. dedykowany portfel dla całego ekosystemu Cosmos to może być Keplr Dla sieci Tron-TronLink . Dla sieci ThorChain XDEFI Wallet i ten wallet trochę wymyka się tym klasyfikacjom bo z jednej strony jest dedykowany dla tej sieci ale z racji na specyfikę tego projektu który stara się połączyć różne sieci kryptowalutowe to jest on przy tej okazji multiportfelem . Najwięcej portfeli dedykowanych tylko dla jednej kryptowaluty doczekał się oczywiście Bitcoin Samurai wallet, Amory, Wasabi Wallet, itd. Warto tu też wspomnieć o portfelach bitcoinowych które mogą także obsługiwać II warstwę tz. lighting network. Należą do nich min, Blue Wallet, Phoenix Wallet, Satoshi Wallet, Zap Wallet, Elektrum wallet czyli wspominany wcześniej multiwallet który zaimplementował tą funkcjonalność dla BTC ,
Portfele webowe które są instalowane jako rozszerzenie w przeglądarkach . Najpopularniejszy z nich to oczywiście Metamask. Powstał na początku z myślą obsługi ekosystemu Ethereum ale obecnie można go wykorzystywać do obsługi wielu innych sieci. Dodawanie sieci do metamaska można w prosty sposób robić z wykorzystaniem strony https://chainlist.org/ Kolejne przykłady portfeli webowych to wspomniane wcześniej np. . Xdefi, Kplr, TronLink , Forbole X , Petra Aptos wallet itd.
Portfele sprzętowe . Korzystamy tutaj z urządzeń zewnętrznych które na etapie transakcji wpinamy do komputera i na tym portfelu sprzętowym zatwierdzamy transakcje . Odporne są one na ataki hakerskie Więc nawet jeśli mamy zainstalowane złośliwe oprogramowanie na komputerze do którego wpinamy się z takim wallet’em to nie jest ten wirus w stanie zagrozić naszym środkom. Z tych najbardziej popularnych to Trezor i Legder . Przy czym tego ostatniego nie polecam w związku z wpadkami jakie zaliczał na przestrzeni 2 lat. Wyciek danych użytkowników tz. maile , telefony, ponadto nachalne lansowanie opcji którą uruchomili zachęcając użytkowników do przetrzymywania klucza prywatnego w chmurze. Pomysł kompletnie nie pasujący do rynku krypto i dramatycznie obniżający bezpieczeństwo. Są więc na razie na dobrej drodze żeby tracić świadomych klientów a nie pozyskiwać.
Tradycyjnie już, pragnę przypomnieć że w naszym kryptokantorze możesz wymienić BTC, USDT, ETH , czy tez BNB na PLN . Lub odwrotnie, możesz zakupić te kryptowaluty za PLN . Nasz kryptokantor jest też mobilny a to oznacza że możemy dojechać do klienta pod wskazany przez niego adres, przy kwocie transakcji pow. 10 tyś PL. No i ważna myślę informacja . Weryfikacje tożsamości robimy dopiero przy transakcjach przekraczających 15 tys EUR.




Najnowsze komentarze