Rynek krypto przyciąga bardzo wielu oszustów. A że wszystkie znaki pokazują że jesteśmy na wczesnych etapach kolejnej cyklicznej hossy . To warto przypomnieć jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą ten rynek. Nazwy oszustw są tutaj raczej mało istotne, Ważne jest zrozumienie ich mechanizmów.
Rug pull – Projekty kryptowalutowe które w ostateczności okazują się skamami Na wczesnym etapie pseudo developer pozyskuje kapitał na rzekomy rozwój nowego projektu od inwestorów po czym ślad po nim ginie . Bardzo dużo projektów z dołu listy CinGecko czy Coinmarketcap to typowe skamerskie projekty . Szacuje się że ponad 90 % tokenów listowanych na zdecentralizowanej giełdzie UniSwap to skamy. Tokeny bez żadnej wartości albo z tak małą płynnością że nie można się ich pozbyć jeśli już chciwość nas popchnie aby je kupić bo wczoraj urosły o 150% . Najlepiej więc nie inwestować w projekty z pozycją 1528 J na marketcapie i poniżej . Chyba że to nasi znajomi są twórcami tego projektu ,albo zrobiony mamy naprawdę uczciwy reaserch. Ale na pewno nie inwestujemy bo jakiś cwelebryta nam o tym projekcie mówi, albo inny niekoniecznie znany ale jakże złotousty naganiacz z YT otoczony w tle blichtrem luksusu.
Phishing podrabianie znanych stron dot. krypto czy też kont na YT, Instagramie , X itd. . Największa giełda na świecie Binance doczekała się sporej liczby takich podrobionych stron . Oczywiście b uważna osoba może zauważyć że Binance to nie to samo co Bainance w adresie itd. Logując się na taką fałszywą stronę czyli podając swój login i hasło haker je przechwytuje po czym loguje się na właściwe konto na właściwym Binance. Oczywiście ratunkiem jest dwuetapowa weryfikacja 2FA. Czyli po wpisaniu loginu i hasła na smartfona przychodzi np. SMS albo korzystamy z aplikacji na smartfonie authenticator , typu gogle authenticator czy salesforce authenticator itd. Czyli na giełdę logujemy się TYLKO poprzez komputer a nie ze smartfona . Sam opadłem ofiara takiej głupoty w 2023 r . Mój smartfon został shakowany. Więc i 2FA nie pomogło. Ochrona przed samym Phishng’iem jest w miarę prosta. Zapisujemy linki do swoich giełdy w ulubionych w naszych przeglądarkach i z nich się logujemy . Można też wchodzić na giełdy klikając w linki do giełd z takich agregatorów jak CoinGgecko albo Coinmarketcup. Giełdy to jedno ,ale również fałszywe konta na YT , Instagramie , X itd. Podszywające się pod znane osoby ze świata krypto. Najpopularniejszą osobą u nas w kraju ze sceny kruypto jest Phil Konieczny więc kont które podszywają się pod jego oryginalne konto jest wiele. Z tych właśnie fałszywych kont prze boty wysyłane są obietnice pomocy w inwestowaniu itd. Jak kończy się taka pomoc wiadomo.
Deepfake. Sztuczna inteligencja jest wykorzystana tutaj do podrobienia głosu (klonowanie głosu) oraz do stworzenia avatara udającego znaną osobę. Swego czasu była głośna spraw z wykorzystaniem zarówno wizerunku jak i głosu Elona Muska przez oszustów którzy wyłudzili szacunkowo ponad 1 mld USD od inwestorów kryptowalutowych. Avatar Elona Muska mówiący jego głosem obiecywał że będzie rozdawał x 2 kryptowaluty . Trzeba tylko wcześniej przelać mu jakąś kwotę. Zamiast Elona można tutaj oczywiście podstawić znanego youtubera ze świata krypto. Można oczywiście połączyć Dip Fake i rug pull i mamy wtedy np. Roberta Lewandowskiego którego avatar nam mówi że jest znienawidzony przez banki bo wykradł tajemnice zarabiania dużej kasy na rynku krypto i lansuje super projekt kryptowalutowy wpisany w trend sztucznej inteligencji 🙂 Robi nam się tu małe sprzężenie zwrotne :).To oczywiście jeden z wielu pomysłów.
Klonowanie głosu niesie ze sobą bardzo duże niebezpieczeństwo i w tradycyjnych kradzieżach na tzw wnuczka . Jeżeli starsza osoba usłyszy głos swojego wnusia czy wnuczki generowanych przez emulator i proszących o pomoc finansową bo był np. wypadek . Jeśli jeszcze tej starczej osobie wyświetli się ten właściwy nr telefonu tz od wnuczka z którego jest realizowane połączenie. Oszust w tym przypadku korzysta ze spoofingu telefonicznego – wykorzystywanie numeru tel. innej osoby. To jakie szanse ma starsza osoba przejęta wypadkiem i na ogół ufna ? ? Jak mój syn był mały obawiając sie nieco porwania ustanowiłem z nim hasło . Ktoś obcy podjedzie i zaproponuje podwózkę podając się za mojego znajomego, poproś go o hasło. Dobrym rozwiązaniem jest takie hasło i w takich przypadkach. Starsza osoba prosząc o takie hasło jeśli go nie uzyska wie że gada ze złodziejem. Spoofing to ewidentne zaniedbanie operatorów tel. komórkowej bo proceder trwa od kilkunastu lat. Kwestia zaimplementowania nowych algorytmów i przynajmniej ten jeden problem jest rozwiązany.
Przy tej okazji, pragnę przypomnieć że nasz kantor prowadzi wymianę BTC, USDT, ETH , czy tez BNB na PLN . Lub odwrotnie, możesz zakupić te kryptowaluty za PLN . Reklamując się jako mobilny kryptokantor na śląsku możemy dojechać do klienta pod wskazany przez niego adres przy kwocie transakcji pow. 10 tyś PL. W promieniu 30 km od Katowic robimy to bezpłatnie. No i ważna myślę informacja . Weryfikacje tożsamości robimy dopiero przy transakcjach przekraczających 15 tys EUR.




Najnowsze komentarze